Congratulations to the
31st College Television Award Recipients!

ANIMATION

1st Place
Ross Bollinger
Hook, Line and Stinker
School of Visual Arts

2nd Place
Arjun Rihan
Topi
University of Southern California
School of Cinematic Arts

3rd Place
James L. Jackson
Jenny Johnson
X-ing
Brigham Young University
Center for Animation

CHILDREN'S

Outstanding Children's Program
Garrett T. Thompson
Jarrett Lee Conaway
Turbo
University of Southern California
School of Cinematic Arts

Rachel G. Blavin
Turbo
California State University, Northridge
Department of Cinema and Television Arts

COMEDY

1st Place
Jeff Hersh
Nicolaas Bertelsen
Zombo
University of Southern California
School of Cinematic Arts

2nd Place
Nadia Hamzeh
Branislav Tatalovic
George D. Dickson
Fiasco
Chapman University
Dodge College of Film and Media Arts

3rd Place
Stephen T. Bell
Picture Day
Florida State University Film School

COMMERCIALS

Outstanding Commercial
Saman Keshavarz
Y-C Tom Lee
Romson Niega
Francis Pollara
Trigger Happy
Art Center College of Design

DOCUMENTARY

1st Place
Maria Royo
Rediscovering Pape
City College of New York

2nd Place
Anna Belle Peevey
Emma Cott
New American Soldier
University of California, Berkeley
Graduate School of Journalism

3rd Place
Kiran Elana Goldman
Molly Snyder-Fink
Fast As She Can
University of California, Berkeley
Graduate School of Journalism

DRAMA

1st Place
Lyvia Alaida Martinez
Inspector 42
Brigham Young University
Theatre and Media Arts Department

2nd Place
Gregg Helvey
Kavi
University of Southern California
School of Cinematic Arts

3rd Place
Malachi Rempen
Boa Simon
Matthew Sullivan
La Niña del Desierto
Chapman University
Dodge College of Film and Media Arts

LOREEN ARBUS FOCUS ON DISABILITY SCHOLARSHIP

Rhianon Gutierrez
When I'm Not Alone
Chapman University
Dodge College of Film and Media Arts

Haley Lesavoy
Opening Minds, Opening Doors
George Washington University
Presented on Behalf of:
American Women In Radio & Television

MAGAZINE SHOWS

1st Place
Kim Daniels
Cristina Bishai
Deidre Crawford
Maritza Navarro
Esther Pomeroy
Impact Show 45
University of Southern California
Annenberg School for Communication & Journalism

2nd Place
Clare Major
Linnea Edmeier
Christina Salerno
Identity/Shift
University of California, Berkeley
Graduate School of Journalism

3rd Place
Sophie A. Schillaci
SportsZone: Season 8 Episode 1
Rochester Institute of Technology

MUSIC

Best Composition
Richard Tsutomu Williams
Mashed
Brigham Young University

Best Use of Music
Dustin Owen Chow
Steven Shaefer
Today
University of Cincinnati
Electronic Media Division

NARRATIVE SERIES

Outstanding Narrative Series
Skylar R. Andrews
Jason D. Struss
Shirlyn Cesar
Limelight
Syracuse University
S.I. Newhouse School of Public Communications

NEWSCASTS

1st Place
Philipp Levering
Ashley Roth
UT:10 News
University of Toledo
Department of Communication

2nd Place
Jeremy Spearman
Christina Monserrate
Carolina Week - 12/2/09
University of North Carolina, Chapel Hill
School of Journalism and Mass Communication

3rd Place
Lou Uhler
Zlatko Filipovic
Kahla Holtz-Fazzini
Sean Olsta
River Region Evening Edition
Southern Illinois University, Carbondale
College of Mass Communication and Media Arts

DIRECTING AWARD

Nathan D. Lee
Inspector 42
Brigham Young University
Theatre and Media Arts Department

BRICKER HUMANITARIAN AWARD

Gregg Helvey
Kavi
University of Southern California
School of Cinematic Arts

PHILANTHROPY AWARD

Nigel Lythgoe